Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Łukasza Ewangelisty w Poznaniu

10-01-2021

Ogłoszenia parafialne - Niedziela Chrztu Pańskiego

Przeżywamy Niedzielę Chrztu Pańskiego. Kończy się okres Narodzenia Pańskiego. W tym roku ze względu na przeżywanie kolędy w kościele żłóbek i choinki pozostaną do święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do 2 lutego.

W tym tygodniu na Mszę św. i kolędowanie do naszego kościoła zapraszamy Parafian z ul. Bliźniąt, Wagi, Chartowo, z Małego Zodiaku, Abpa Dymka, Byka, Luboińskiej, Wołynki, Szwajcarskiej oraz z os. Rusa od 15 - 30.
rozwiń treść03-01-2021

Ogłoszenia parafialne - druga niedziela po Narodzeniu Pańskim

W środę przeżywamy uroczystość Objawienia Pańskiego, Trzech Króli. Msze św. odprawiamy w porządku niedzielnym. Na każdej Mszy św. obrzęd błogosławienia kredy i wody. Składka zbierana tego dnia w kościele przeznaczona jest na misje. Msza św. we wtorek wieczorem jest już z Uroczystości.

W I czwartek miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:30. Chcemy dziękować Panu Bogu za nowe powołania kapłańskie z naszej parafii i modlić się o świętość kapłanów.

W tym tygodniu Msze św. wieczorne, połączone z krótkim nabożeństwem kolędowym, w intencji parafian zamieszkałych pod wskazanymi adresami będziemy odprawiać:
- poniedziałek - os. Rusa 10 i 11
- czwartek - os. Rusa 12 i 13
- piątek - ul. Lwa

W dzisiejszym Przewodniku Katolickim szczególnie polecamy artykuł "Co znaczy kochać Kościół dzisiaj?"

Intencje mszalne znajdują się poniżej.
rozwiń treść27-12-2020

Ogłoszenia parafialne - Niedziela Świętej Rodziny

Przeżywamy dzisiaj ostatnią niedzielę roku 2020, który przez trwającą pandemię był dla nas wszystkich szczególnie trudny. Tym bardziej dziękujemy wszystkim, którzy w tym czasie troszczyli się o życie sakramentalne i okazywali różnoraką pomoc chorym, samotnym i potrzebującym. Dziękujemy także wszystkim, którzy w mijającym roku składali (w kościele, w biurze parafialnym i na konto parafialne) ofiary na parafię i na inne cele kościelne – Bóg zapłać!

Z radością informujemy, że w tym roku dwóch naszych parafian rozpoczęło przygotowanie do kapłaństwa: Franciszek - w Arcybiskupim Seminarium Duchownym oraz Marek – w Zgromadzeniu Księży Salwatorianów. Polecamy ich modlitwom Parafian.

Od jutra będziemy odprawiać Msze św. wieczorne, połączone z krótkim nabożeństwem kolędowym, w intencji parafian zamieszkałych pod wskazanymi adresami. Zapraszamy do wspólnej modlitwy:
- poniedziałek - Rusa nr 1, 2 i 3
- wtorek - Rusa nr 4, 5 i 6
- środa - Rusa nr 7, 8, 9

W czwartek kończymy rok 2020 i tradycyjnie nabożeństwo wieczorne w tym dniu gromadziło bardzo wielu wiernych. Ze względu na istniejące limity w tym roku będą dwie Msze św. połączone z nabożeństwem dziękczynno-błagalnym: o godz. 16.00 i o godz. 17.00. Zainteresowanych udziałem w tych Mszach św. prosimy o odbiór w zakrystii symbolicznych biletów.

W Nowy Rok będziemy przeżywać Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Msze św. będą w porządku niedzielnym. Jest to jednocześnie pierwszy piątek miesiąca. Istotą praktykowania pierwszych piątków jest przyjęcie w tym dniu Komunii św. Okazja do spowiedzi będzie od godz. 17:30 do 18:30 - w tym czasie będzie też wystawiony Najświętszy Sakrament i okazja do osobistej adoracji.

W minioną środę zmarł śp. ks. Artur Rembalski, proboszcz parafii św. Marka na os. Czecha. Pogrzeb zmarłego Kapłana będzie we wtorek: o godz. 11:00 Msza św. w kościele św. Marka i o 13:30 pogrzeb na cmentarzu komunalnym w Luboniu.

Zachęcamy do lektury PK – w dzisiejszym nrze m.in. artykuły: Ojciec Badeni przypomina o Paruzji oraz Co się kryje za błyskawicami.

Na dobre przeżywanie niedzieli i całego tygodnia przyjmijcie z wiarą Boże błogosławieństwo.

Nota Kongregacji Nauki Wiary na temat moralnej oceny stosowania niektórych szczepionek przeciw Covid-19 znajduje się pod tym adresem.

Życzenia Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego z okazji Uroczystości Narodzenia Pańskiego 2020 roku znajdują się na stronie archidiezezji.

Intencje mszalne znajdują się poniżej.
rozwiń treść20-12-2020

Ogłoszenia parafialne - 4. Niedziela Adwentu

Ostatnia okazja do spowiedzi adwentowej będzie w poniedziałek, wtorek i środę: rano od godz. 7:00 do 7:30 i wieczorem od godz. 17:30 do 18:30. Jeśli będzie taka potrzeba to będziemy spowiadać również po wieczornej Mszy św.

Jak już informowaliśmy, ze względu na obowiązujące limity w każdej Mszy św., również w Pasterce, może w naszym kościele uczestniczyć tylko 51 osób - dlatego wprowadziliśmy symboliczne bilety. Odprawimy też w tym roku wyjątkowo trzecią Pasterkę - o godz. 20:30 (kilka biletów jest jeszcze do odbioru w zakrystii). Osoby, które otrzymały bilety prosimy bardzo o ich wykorzystanie, a w razie przeszkód o przekazanie innym.

Msze św. w pierwsze i drugie Święto Bożego Narodzenia będą w porządku niedzielnym - prosimy o zajmowanie miejsc również w kaplicy i na chórze.

Przypominamy, że ze względu na pandemię w okresie Bożego Narodzenia nie będzie tradycyjnych odwiedzin kolędowych. W związku z tym skierowaliśmy List do parafian, który przy wyjściu z kościoła można zabierać nie tylko dla siebie, ale także dla sąsiadów czy znajomych. List znajduje się również na stronie internetowej.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w codziennych Mszach św. roratnich. Roraty będziemy odprawiać do czwartku włącznie o godz. 7:30.

Przy wyjściu z kościoła można jeszcze otrzymać poświęcone opłatki. Zachęcamy też do lektury prasy katolickiej - dzisiejszy świąteczne wydanie PK jest z dodatkiem Rodzina oraz z modlitewnikiem 5 minut z Bogiem na styczeń (cena kompletu 10 zł). Są jeszcze także kalendarzyki liturgiczne z informacjami o wszystkich parafiach Poznania i okolicy. Na stolikach pod chórem jest wyłożone czasopismo List do chorych - prosimy o zabieranie dla chorych w naszych rodzinach i sąsiedztwach.

Życzymy wszystkim wiele Bożego błogosławieństwa na chrześcijańskie przeżywanie wieczoru wigilijnego. Niech to błogosławieństwo towarzyszy zwłaszcza tym, którzy z powodu ograniczeń nie będą mogli zasiąść do wigilijnych stołów z wszystkimi swoimi najbliższymi.

Za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza. Jak czytamy w Apelu "Badania naukowe potwierdzając, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu […]. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia – do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa […]". Więcej informacji znajduje się na stronie pacjent.gov.pl. Tam są podane kryteria: wiek 18-65 lat, waga co najmniej 50 kg, minęło co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji.

Intencje mszalne znajdują się poniżej.
rozwiń treść13-12-2020

Ogłoszenia parafialne - 3. Niedziela Adwentu

W związku z trwającą pandemią księża nie mogą odwiedzać chorych parafian bez wcześniejszego uzgodnienia z rodziną. Ks. Stanisław będzie odwiedzał chorych w sobotę 19 grudnia, a ks. proboszcz w terminach indywidualnie ustalonych – można zgłaszać też chorych w zakrystii lub w biurze parafialnym.

Zachęcamy serdecznie parafian do spowiedzi adwentowej i prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostatnie dni przedświąteczne, aby uniknąć kolejek przy konfesjonałach. Spowiadamy pół godz. przed ranną i wieczorną Mszą św. w dni powszednie oraz w niedziele przed Mszami o godz. 8:00, 12:30, 18:30.

Tradycyjnie w tym roku będą w naszym kościele dwie Pasterki: o godz. 22:00 i o północy. Ze względu na obowiązujące limity w każdej Pasterce może uczestniczyć tylko 51 osób - po Mszy św. będzie można odbierać w zakrystii symboliczne bilety, które umożliwią udział w Pasterce. Episkopat wystąpił do premiera z prośbą o zwiększenie limitów – jeśli tak się stanie to oczywiście dodrukujemy bilety. Prosimy o zrozumienie, że zależy nam aby każdy uczestniczący w Pasterce czuł się bezpiecznie a jednocześnie aby miejsca w kościele zostały dobrze wykorzystane.

Ze względu na pandemię w okresie Bożego Narodzenie nie będzie tradycyjnych odwiedzin kolędowych. W intencji Parafian z poszczególnych tras kolędowych będziemy w tym czasie odprawiać wieczorne Msze św. połączone z krótkim kolędowaniem i specjalnym błogosławieństwem. W związku z tym skierowaliśmy List do parafian - prosimy, aby przy wyjściu z kościoła zabierać list nie tylko dla siebie ale także dla sąsiadów czy znajomych, o których wiemy, że nie będzie ich dzisiaj w naszym kościele. Treść listu znajduje się na stronie pod tym linkiem.

Jak już informowaliśmy w związku z pandemią nie ma w tym roku choinki z serduszkami jak również nie zbieramy żywności dla rodzin w potrzebie. Można natomiast składać datki pieniężne do skarbony pod św. Antonim. Caritas Parafialna przeznaczy je na dofinansowanie recept i pomoc dla potrzebujących.

Opłatki i świece wigilijne można otrzymać pod chórem.

Informacje o kursach formacji biblijnej znajdują się na tej stronie.

Intencje mszalne znajdują się poniżej.
rozwiń treść13-12-2020

Zamiast planu kolędy 2020 - 2021

Kończący się rok 2020 był dla wszystkich bardzo trudny poprzez doświadczenie pandemii oraz wynikające z tego ograniczenia, lęk i osamotnienie, a niejednokrotnie poprzez chorobę w rodzinie czy śmierć bliskiej osoby. Inne będą również tegoroczne święta Bożego Narodzenia, często bez możliwości spotkania z najbliższymi przy wigilijnym stole i przełamania się opłatkiem.

W tym wyjątkowym czasie tym bardziej życzymy Wam, Kochani Parafianie, dużo błogosławieństwa Bożego na czas Świąt i na Nowy Rok 2021. Niech Dziecię Jezus obdarza Wasze serca darem pokoju i pozwala wam patrzeć w przyszłość z nadzieją. Nie traćmy ducha i starajmy się, gdzie tylko to jest możliwe, troszczyć się o innych, zwłaszcza o chorych i samotnych w naszych rodzinach i sąsiedztwach.

Ze względu na pandemię nie będą także możliwe odwiedziny kolędowe w okresie Bożego Narodzenia. Dlatego w intencji Parafian zamieszkałych pod wskazanymi poniżej adresami zostaną odprawione specjalne Msze św. o godz, 18:30. Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy i kolędowania. Będzie można zabrać z kościoła wodę święconą (prosimy o przyniesienie własnych pojemników). Każdy otrzyma też okolicznościową pamiątkę. Z serca Wam wszystkim błogosławimy:

Ks. Krzysztof Wróbel – proboszcz
Ks. Stanisław Walewicz – pomagający w duszpasterstwie
Ks. Mirosław Tykfer – redaktor naczelny Przewodnika Katolickiego
Ks. Marek Nowak – kapelan Szpitala Miejskiego im. J. Strusia

28 grudnia: os. Rusa nr 1, 2, 3
29 grudnia: os. Rusa nr 4, 5, 6
30 grudnia: os. Rusa nr 7, 8, 9
4 stycznia: os. Rusa nr 10, 11
7 stycznia: os. Rusa nr 12, 13
8 stycznia: ul. Lwa
11 stycznia: ul. Bliźniąt
12 stycznia: ul. Wagi, ul. Chartowo 27 i 29 (owalniak)
13 stycznia: ul: Barana, Koziorożca, Panny, Raka, Ryb, Skorpiona, Strzelca, Wodnika, Zodiakowa
14 stycznia: ul: abpa Dymka, Byka, Luboińskiej, Wołynki, Szwajcarska nr 5, 7a. 7b
15 stycznia: os. Rusa nr 15 - 30
18 stycznia: os. Rusa nr 31 - 45
19 stycznia: os. Rusa nr 46 - 60
20 stycznia: os. Rusa nr 61 - 75
21 stycznia: os. Rusa nr 76 - 90
22 stycznia: os. Rusa nr 91 - 105
25 stycznia: os. Rusa nr 106 - 119
26 stycznia: os. Rusa nr 121 - 126
27 stycznia: os. Rusa nr 127 - 131
28 stycznia: os. Rusa nr 132 - 138
strony:   1   2   3   ...   71   72   73 
© 2011 - 2021