Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Łukasza Ewangelisty w Poznaniu

19-02-2012

Archidiecezjalna Pielgrzymka do Fatimy w dniach 18 – 27.10.2012

Archidiecezja Poznańska z okazji Roku Wiary organizuje kolejną, X Archidiecezjalną pielgrzymkę, tym razem do Fatimy, w dniach od 18 do 27 października 2012 roku. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce zarówno Kapłanów, jak i wiernych świeckich.

Podstawowe informacje:

1. Termin od 18 października (wylot z Poznania) do 27 października 2012 r. (przylot do Poznania).
W Hiszpanii i Portugalii poruszamy się autokarami.

2. Cena 1390 euro (1330 + 60 wstępy). W tej cenie są wliczone wszystkie opłaty.

3. Zgłoszenia na pielgrzymkę można dokonać w Kurii Metropolitalnej u Księdza Kanclerza tel. 61/851-28-00 lub (601) 772-833. Prośba o wstępne zgłaszanie liczby uczestników do połowy maja 2012 roku.

4. Przy zgłoszeniu trzeba podać następujące dane:
- imię i nazwisko
- data i miejsce urodzenia
- adres zamieszkania z kodem pocztowym
- numer i seria dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
- telefon kontaktowy
- wpłata 300,- euro

5. Pielgrzymkę obsługuje Duszpasterstwo pielgrzymkowe Księży Pallotynów – Apostolos z Częstochowy. Informacja o pielgrzymce dostępna jest na stronie Archidiecezji www.archpoznan.pl.

PROGRAM


1. DZIEŃ, POZNAŃ – MADRYT – TOLEDO
Przelot na trasie Poznań – Madryt. Zwiedzanie Madrytu: Plac Hiszpański, Plac Oriente, arena byków, Pałac Królewski (objazd autokarem.) Przejazd na nocleg w okolicach Toledo - stolicy średniowiecznej Hiszpanii.

2. DZIEŃ, TOLEDO – FATIMA
Toledo – spacer po Starym Mieście, Biała Synagoga z 1180r. (wejście), późnogotycki Klasztor Franciszkanów – św. Jana od Królów. Udział we Mszy św. i zwiedzanie gotyckiej katedry – najważniejszej świątyni hiszpańskiego Kościoła i miejsca spoczynku królów Kastylii. Kościół Santo Tome (wejście) ze słynnym obrazem El Greca- Pogrzeb Hrabiego Orgaza. Przejazd do Fatimy. Udział w wieczornej procesji.

3. DZIEŃ, FATIMA
Zwiedzanie sanktuarium i miejsc związanych z objawieniami w Valinhos, Loca do Cabeço i Aljustrel –miejsowość, gdzie mieszkali Franciszek, Hiacynta i Łucja. Droga Krzyżowa i udział w wieczornej procesji.

4. DZIEŃ, FATIMA
Czas na własną modlitwę. Przejazd do Tomar, Zakon Templariuszy Convento do Cristo. Ten największy w Portugalii zespół klasztorno – zamkowy jest wpisany na listę UNESCO.

5. DZIEŃ, FATIMA - BATALHA - ALCOBAÇA - NAZARÉ - FATIMA
Batalhia - zwiedzanie dominikańskiego opactwa z niedokończoną kaplicą. Alcobaça  zwiedzanie cysterskiego opactwa z największą świątynią w Portugalii. Nazaré  nawiedzenie  sanktuarium maryjnego oraz wypoczynek nad oceanem. Powrót do Fatimy i udział w wieczornej procesji.

6. DZIEŃ, FATIMA – LIZBONA – FATIMA
Lizbona - kościół św. Antoniego zwanego Padewskim (wejście), katedra ( wejście), wzgórze i ruiny zamku św. Jerzego, klasztor Hieronimitów (wejście),wieża Belem, pomnik odkrywców, przejazd mostem 25 kwietnia, figura Chrystusa Króla, tereny EXPO 98. Powrót do sanktuarium w Fatimie i udział w wieczornej procesji światła.

7. DZIEŃ, FATIMA – COIMBRA – SANTIAGO DE COMPOSTELA
Wyjazd do Coimbry –zwiedzanie najstarszego w Portugalii uniwersytetu (wejście), Starej Katedry z 1064 i Nowej Katedry z 1598; (wejście), panorama miasta pełnego zabytków sztuki i architektury. Przejazd do Porto – zwiedzanie centrum. Przejazd na nocleg do Santiago de Compostela, jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych.

8. DZIEŃ, SANTIAGO DE COMPOSTELA – SALAMANCA
Santiago de Compostela – spacer uliczkami Starego Miasta i zwiedzanie katedry (wejście)  Świętego Jakuba – jednego z największych sanktuariów chrześcijaństwa z lat 1078-1122 Udział we Mszy św. Przejazd na nocleg do Salamanki.

9. DZIEŃ, SALAMANCA – ALBA DE TORMES – AVILA – MADRYT
Salamanca – słynne miasto uniwersyteckie. Spacer po Starym Mieście zwiedzanie Starej i Nowej Katedry, uniwersytet ufundowany przez Alfonsa IX w 1218r, most rzymski z I w. Alba de Tormes – miejsce śmierci i wiecznego spoczynku Św. Teresy. Udział we Mszy św. w klasztorze Sióstr Karmelitanek. Przejazd do Avili - miasta, którego najważniejsze zabytki są związane ze św. Teresą. Spacer po mieście, nawiedzenie romańsko - gotyckiej katedry i klasztoru Sióstr Karmelitanek, pierwszego klasztoru założonego przez świętą w 1562r .

10. DZIEŃ, MADRYT – WARSZAWA
Madryt - zwiedzanie Galerii Prado - jednej z najstarszych i największych kolekcji sztuki na świecie (El Greco, Velazquez, Goya, Tycjan, Bosch). Plaza Mayor i Puerta del Sol. W miarę możliwości czas wolny. Przelot na trasie Madryt – Poznań.© 2011 - 2021