Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Łukasza Ewangelisty w Poznaniu

Chór „FAMILIA CANTANS"

Założycielem naszego parafialnego chóru jest niespożyty w swych pomysłach nauczyciel muzyki i organista w jednej osobie - pan Tadeusz Koszarek. W połowie listopada 1991 roku, wśród innych ogłoszeń parafialnych znalazło się i to o naborze do chóru. Na pierwsze spotkanie przyszło aż dwadzieścia pięć osób. Próba ta odbyła się 22 listopada w dzień imienin Cecylii, patronki muzyki i śpiewu, co dla wszystkich było szczególnym znakiem. Początkowo próby odbywały się w jednej z klas Szkoły Podstawowej nr 6. Na każdą próbę przychodziło coraz więcej ludzi. Udany debiut artystyczny chóru miał miejsce w czasie Pasterki 1991 roku. Dnia 27 listopada 1992 roku chór oficjalnie przyjął nazwę „FAMILIA CANTANS", czyli śpiewająca rodzina.

Chór należy do typu zespołów mieszanych, czterogłosowych. Dla wzbogacenia brzmienia powstał muzyczny zespół kameralny towarzyszący chórowi w szczególnie ważnych występach.. W repertuarze zespołu znajduje się kilkadziesiąt pozycji głównie pieśni liturgicznych. Praca odbywa się w sekcjach - głosy męskie i żeńskie. Jest to możliwe dzięki pomocy pana Janusza Szafera, który przyszedł do zespołu jako chórzysta by pełnić obecnie funkcję akompaniatora i asystenta dyrygenta.

Swym śpiewem chór uświetnia uroczystości kościelne jak Pasterka, Triduum Paschalne, uroczystości Bożego Ciała; może się także poszczycić wieloma występami poza granicami parafii. Wśród ważniejszych wymienić można: Jasna Góra (1995), nagranie kilku kolęd dla Ratajskiej Telewizji Kablowej (1997), Licheń (1997), Opera Poznańska (1998), Gostyń (1998), Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Poznaniu na ul. Mogileńskiej (1999), Katedra Poznańska koncerty chórów kościelnych, Opalenica, Długa Goślina, Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia chóru i zespołu kameralnego (2006), liczne kościoły poznańskie. Chórzyści szczególnie cenią sobie coroczne śpiewanie na Emaus w drugi dzień Świąt Wielkiejnocy w kościele Jana Jerozolimskiego oraz Koncerty Świąteczne, które co roku odbywają się w Szkole Podstawowej nr 6. W dziesięciolecie swego istnienia, w 2001 roku, chór wydał płytę i kasetę z kolędami. Ważnym wydarzeniem było uhonorowanie w 2010 r. założyciela i dyrygenta chóru, pana Tadeusza Koszarka, oraz akompaniatora i asystenta, pana Janusza Szafera, medalem Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis – jest to odznaczenie przyznawane przez ks. arcybiskupa za szczególne zasługi dla archidiecezji poznańskiej osobom zaangażowanym w życie archidiecezji, wyróżniającym się swoją działalnością w parafiach.

Próby chóru odbywają się w poniedziałki o godz. 19.00 w salce parafialnej.

Kontakt: Tadeusz Koszarek, tel. 668 949 710

© 2011 - 2021